Kako se zaščitimo pred piki komarjev?
Piki komarjev so neprijetni, na mestu vboda nastane srbeča oteklina in rdečina. Število komarjev in pikov zmanjšamo s preventivnimi ukrepi:
- podrobni napotki in nasveti na linku:
Zakaj je v Sloveniji prepovedano uničevanje komarjev, medtem ko v drugih EU državah ni?
Prisotnost in povečano število komarjev ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom, da se zmanjša njihovo število. Insekticidov, ki bi se uporabljali v zunanjem okolju oz. na prostem, v Sloveniji ne uporabljamo zaradi vpliva na druge organizme. Ko z njimi zatiramo komarje, ne zatiramo samo komarjev, temveč tudi druge žuželke (čebele idr.). Uporaba insekticidov v zunanjem okolju je strokovno smiselna oz. upravičena pri pojavu izbruha nalezljive bolezni, ki jo prenašajo komarji. Tega v Sloveniji do sedaj ni bilo. Posamezni primeri obolelih z virusom Zahodnega Nila še ne predstavljajo izbruha. V lanski sezoni smo okužbo z virusom Zahodnega Nila potrdili pri zgolj 5-ih bolnikih. Od septembra do konca novembra 2018 so bile testirane vse enote darovane krvi, nobena ni bila pozitivna, kar potrjuje redkost te bolezni.
V Sloveniji trenutno ni dovoljena oz. je prepovedana raba insekticidov za zatiranje komarjev na prostem, saj za tovrstno rabo pri nas insekticida nimamo registriranega. V primeru registracije zatiranje komarjev ne bo prepovedano.
Zakaj se predpisi ne spremenijo oz. prilagodijo, ko je komarjev preveč, ali se poišče optimalna rešitev za odstranjevanje komarjev?
Kot je navedeno že zgoraj, se bodo insekticidi v zunanjem okolju uporabljali, če bo prišlo do izbruha nalezljive bolezni, ki jo prenašajo komarji. Insekticidi za zatiranje komarjev ali njihovih ličink bi bili po morebitni registraciji sicer dostopni na trgu. Njihova uporaba, dokler so komarji le nadležni in se zaradi njih ne pojavi izbruh bolezni pri ljudeh ali živalih, pa strokovno ni upravičena. V primeru izredne situacije, kot je izbruh bolezni, pa ima država zakonsko možnost za hiter nadzor nad komarji z namenom zamejitve bolezni.
Kdaj, če sploh, bi lahko DDD služba (dezinfekcija, dezinsekcija, deratizacija) organizirala uničevanje komarjev?
V Sloveniji trenutno ni registriranega insekticida, ki bi se lahko uporabil za izvajanje dezinsekcije v zunanjih prostorih oziroma na prostem. DDD služba bo lahko organizirala uničevanje komarjev, ko bodo uradno registrirani insekticidi za izvajanje dezinsekcije v zunanjih prostorih oz. na prostem. Storitev bo dostopna na trgu.